fbpx

Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy

Przedsiębiorcy składający wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego od 1 lipca br. mogą zrobić to przez Internet. Wszystko za sprawą całkowicie elektronicznego KRS. Teraz złożysz wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców online. To niesamowicie wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić cenny czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o e-KRS, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby być na bieżąco.

Skąd pomysł na elektroniczny KRS?

W pełni elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy jest wynikiem uchwalenia nowelizacji ustawy o KRS przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Od 2018 roku system przechodzi szereg zmian mających na celu usprawnienie działania z korzyścią dla przedsiębiorców. Za sprawą nowoczesnych rozwiązań technologicznych korzystanie z Krajowego Rejestru Sądowego pozwala znacząco przyspieszyć rejestrację spółek. Dzięki e-KRS uzyskasz również pełną dokumentację. W pełni elektroniczny system znacząco odciąży też sądy rejestrowe, a przedsiębiorcom ułatwi komunikację z nimi.

Jakie sprawy załatwisz dzięki e-KRS?

Wprowadzenie w pełni elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego umożliwia złożenie wszystkich wniosków przez Internet. W katalogu e-usług związanych z Krajowym Rejestrem Sądowym znajduje się m.in.:

  • prowadzenie elektronicznej korespondencji z sądem rejestrowym;
  • przeglądanie elektronicznych akt rejestrowych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS;
  • składanie elektronicznych wniosków o wpis lub zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS;
  • składanie pism procesowych do sądu rejestrowego;
  • udostępnianie informacji o podmiocie wpisanych do KRS,
  • zgłaszanie dokumentów finansowych do RDF.

Korzyści wynikające z korzystania z e-KRS

Wprowadzenie elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego to dla przedsiębiorcy nie tylko wygodniejsze rozwiązanie, które umożliwi łatwe i szybkie przesłanie wszystkich wniosków przez Internet. Korzyści związanych z e-KRS jest znacznie więcej. Elektroniczne sprawozdanie finansowe to rozwiązanie, które zostało wprowadzone już w 2018 roku. Dzięki niemu przedsiębiorcy mają możliwość składania dokumentów finansowych do KRS, poprzez Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF) zupełnie za darmo drogą elektroniczną. Możliwość pobrania odpisu to kolejna zaleta e-KRS. Dzięki takiemu rozwiązaniu, tylko w 2020 roku, pobrano ponad 28,7 mln takich informacji. Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy ma jeszcze jedną sporą zaletę. W elektronicznym systemie znajduje się ponad 4,1 mln dokumentów, co za tym idzie, dzięki możliwości składania wniosków przez Internet, sądy nie muszą przechowywać akt papierowych.

Jak korzystać z elektronicznego KRS?

Korzystanie z elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego jest możliwe za sprawą Portalu Rejestrów Sądowych https://prs.ms.gov.pl, a także Repozytorium Akt Rejestrowanych https://rar.ms.gov.pl.Copyright 2022 ENPIRE. Polityka prywatności & Cookies
ENPIRE ul. Toruńska 151, 85-880 Bydgoszcz | NIP: 9532556300 | REGON: 340351420 | tel. +48 52 569 91 62